Bakliyat

Kırmızı Mercimek

Kırmızı Mercimek

Ana vatanı Asya olan kırmızı mercimek yetiştiriciliği daha çok Kanada, Hindistan, ABD, Avusturya gibi ülkelerde müsait olması ile bilinirken, Türkiye’..

TL0,00

Börülce

Börülce

Kışın yorgunluğunu atacak ve yaza bomba gibi girmenizi sağlayacak faydalı besinlerin başında börülce geliyor. Uykuyu düzenleyen, sindirimi kolaylaştır..

TL0,00

Kuru Fasulye

Kuru Fasulye

Damaklarımızda bıraktığı tat ile vazgeçilmez ana yemeklerin neredeyse başında gelen kuru fasulye, özellikle pilavla da birleşince oldukça lezzetli bir..

TL0,00

Nohut

Nohut

İyi bir bitkisel protein ve lif kaynağı olan bakliyat besin grubundaki nohut B vitamini ve birçok mineral açısından ‌zеnginliği ile öne çıkı..

TL0,00

Barbunya

Barbunya

Barbunya besin değeri, Türk mutfağında sıklıkla tüketilen bu baklagil sağlık açısından da oldukça faydalıdır. Özellikle kemik gelişimine yardımcı olur..

TL0,00

Yeşil Mercimek

Yeşil Mercimek

Mercimek pek çok mutfakta kendine yer bulmuştur. Mercimeğin anavatanının Güneydoğu Asya olduğu söylenmektedir. Zaman içinde kendine uyum sağlayan topr..

TL0,00

Pirinç

Pirinç

Türk mutfak kültürünün vazgeçilmez bir parçası olan pirinç, vücudun ihtiyaç duyduğu lif ve demir gibi değerler içerir. Pilavlık pirinç ile p..

TL0,00

Gösterilen: 1 ile 7 arası, toplam: 7 (1 Sayfa)